Skrivateléns logga
Filippa Mannerheim - skribent & copy
Välkommen till Skriveteljén

På gång i Skrivateljén - föreläsningar och skrivuppdrag

Historieuppslagen författade i samarbete med Episorda är nu klara, skrivjobb av olika slag ramlar in och så tredje terminen gillt för föreläsningsturnén om källor, källkritik och informationssökning i ett nytt medielandskap som kör igång igen nu i höst i Metod & Faktas regi. Jag kommer bland annat att besöka Skövde, Östersund, Gävle, Sundsvall, Falun (oh, älskade Dalom!), Stockholm, Lund och Umeå.

Lärare med sug efter praktiska tips och idéer kopplade till de nya läroplanerna Lgr 2011 och Gy 11 - anmäl ert intresse på Metod & Fakta.
Och så föreläser jag givetvis på Skolforum.Vi ses väl?

Skrivateljéns skrivtjänster

Du vet vad Du vill ha sagt! Skrivateljén hjälper dig säga det. Kontakta Filippa Mannerheim för att få veta mer om hur Skrivateljén kan hjälpa dig och ditt företag.

» Läs mer om Skrivateljéns tjänster

Textprodukter

Här kan du läsa nyligen publicerade texter:

”Linda utvecklar morgondagens TV-tjänst”

”Nätskola hemifrån rena rama baklängesvolten”

"Äntligen lärarfortbildning som känns relevant!" Tack för fina utvärderingar och nu drar föreläsningarna i källkritik igång igen

Det ska bli så fantastiskt roligt att åka ut igen och träffa alla engagerade och duktiga pedagoger. Trots att det är trixigt och trassligt att pussla ihop en vardag med småbarn och skrivarplikter som egenföretagare är alla ovärderliga möten värt all möda!

Denna gång ska jag besöka Skövde, Östersund, Gävle, Sundsvall, Falun (oh, älskade Dalom!), Stockholm, Lund och Umeå. Då ska jag bland annat tala om:

Lärares hatkärlek till Wikipedia
Vad forskningen säger om hur vi lärare arbetar bör jobba med informationssökning och källkritik
de farligaste fällorna för att få in en bunt klipp-och-klistra-arbeten
källkritik... eller kanske skällkritik?
Skolans Google-inferno
och ge tips på fuskfria(!) uppgifter och hur man kan kritiskt granska romaner med sanningsanspråk.

Räcker tre timmar för detta? Vi får se! :-)

Lärarröster om föreläsningen i våras:
"Fortbildning i ordets verkliga bemärkelse!"
"Tänkvärd och himla rolig att lyssna till med flera nya metoder att använda i undervisningen!"
"Duktig föreläsare! Det gjorde att det verkar vara kul att vara lärare!"
(Haha, älskar verkligen den där kommentaren!!!/Filippa :-))
"Bra och inspirerande! Behövde verkligen litet tips just nu då jag fått in massor av ”klipp-och-klistra-rapporter… :-(
"Äntligen fortbildning som känns relevant och givande! Gör det här till en föreläsningsserie med workshops!"
"Inspirerande med konkreta tips! Precis rätt i tiden. Användbart. Har fått nya idéer för mina kurser. Mer sånt här – en tvådagarskurs vore kul! "
"Massor av aha-upplevelser!!! Känns lättare att ta sig an källkritiken nu!"

Postat 13 August 11

Kommentera

 

© Copyright 2012 Skrivateljén
Telefon: 070-7867115

Webbplatsen skapad av Webbplatsen skapad av Jon Lindholm
Logotyp formgiven av Lina Karlsson